3. Avrasya Hukuk Kurultayı Karadağ’da

3. Avrasya Hukuk Kurultayı Karadağ’da

Türkiye başta olmak üzere 42 ülkeden hukukçunun ve akademisyenin katılımıyla üçüncü Avrasya Hukuk Kurultayı Karadağ’ın Budva kentinde düzenlendi.

Türkiye Hukuk Platformu ve Ankara Üniversitesi Deniz Hukuku Ulusal Araştırma Merkezi (DEHUKAM) tarafından, Adalet Bakanlığı, İbn Haldun Üniversitesi (İHÜ), Uluslararası Hukukçular Birliği (UHUB) ve Anayasa Hukukçuları Derneği iş birliğiyle “Deniz Hukukundaki Güncel Gelişmeler” ana temasıyla gerçekleştirildi.

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, yaptığı konuşmada, kurultayda oluşan külliyatın hukukçular ve siyaset yapıcılara yeni ufuklar açacağına inandığını söyledi.

Deniz hukukunun çok dinamik bir alan olduğuna işaret eden Şahin, dünyada çok önemli hadiseler yaşandığını, kurultayda konuşulanların daha adil, barışçıl ve müreffeh bir dünyanın inşası için çok değerli olduğunu aktardı.

“İnsanlığın sorunlarına çare üretecek kavram hakkaniyet”

Kurultayda Türk dış politikasının eksenini oluşturan “hakkaniyet” kavramının öne çıktığını kaydeden Şahin, “Cumhurbaşkanımız, ‘Dünya beşten büyüktür. Daha adil bir dünya mümkündür.’ derken bu düşüncenin arkasında yatan temel felsefenin muharrik gücü de hakkaniyet kavramı. İnşallah bu hakkaniyet kavramı çerçevesindeki tartışmalar daha da zenginleşir. İnsanlık için zorlaşan bu günlerde, bu yıllarda bu kavram umarım daha fazla ön plana çıkar. İnsanlığın sorunlarına çare üretecek kavramın hakkaniyet olduğunu burada bir kez daha iyi gördük.” diye konuştu.

Türkiye’nin son dönemde uluslararası alanda çok önemli işlere imza attığını belirten Şahin, şu görüşleri dile getirdi:

“Uluslararası ilişkiler bağlamında Türkiye göz ardı edilerek herhangi bir bölgesel ve küresel bir denklemin kurulmasının mümkün olmadığını görüyoruz. Nerede bir ihtilaf, bir sorun varsa orada yapıcı, adaletli, hakkaniyetli yaklaşımıyla Türkiye Cumhuriyeti Devletinin olduğunu görüyoruz. Bunu yaparken de ülkemizin menfaatlerini de akılcı bir politikayla savunduğunu görüyoruz.”