Srebrenitsa kurbanları anıldı

Srebrenitsa kurbanları anıldı

Srebrenitsa Soykırımı’nın 27. yılında, Ankara’nın Keçiören ilçesinde, katliamın kurbanlarını anma töreni düzenlendi.

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, anma töreninde yaptığı konuşmada 27 yıl önce insanlık tarihinin gördüğü en zalimane soykırımda hayatını kaybeden 8 bin 372 kişiye rahmet diledi.

Genel Sekreter Şahin, konuşmasında, Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç’in  “Ne yaparsanız yapın, soykırımı unutmayın. Çünkü unutulan soykırım tekrarlanır” sözlerini hatırlattı.

Aradan 27 yıl geçse de Srebrenitsa katliamanın acısının hala yüreklerde olduğunu anlatan Şahin, Avrupa’nın göbeğinde sözde medeni dünyanın gözleri önünde büyük bir soykırım yaşandığını söyledi.

Genel Sekreter Şahin, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bu soykırım aynı zamanda onların refakatinde yaşandı. BM bünyesinde bölgede bulunan Hollandalı askerleri kendilerine sığınan sivil Boşnak halkı Sırp askerlerine teslim ettiler. Bu soykırımın yaşanmasında onlarında payının sorumluluğu olduğunu bugün bir kez daha ifade etmek istiyorum.

Srebsenitza’daki acıları unutmadık. Çocuğunu ancak kemerinden tanıyabilen annenlerin acısını unutmadık. Kimlikleri belli olmasın diye naaş-ı şeriflerinin üzerine asit dökülen kardeşlerimizi unutmadık. Soykırımı gerçekleştiren zalimler, Bosnalıların naaşlarından bile korkuyorlardı.

Aradan yıllar geçse de yakınlarının bir mezarı olsun diye naaşlarından bir iz, bir parça bekleyenlerin yürek yangınını unutmadık. Doğumundan sadece bir kaç gün sonra katledilen Fatima bebeği unutmadık. Onun hatırasını yüreğimizde hissediyoruz.

Daha bu yılın başında Sırbistan eski cumhurbaşkanı “Srebrenitsa soykırımını tanımış olsaydım, Sırbistan Bosna’ya yüz milyarlar tutarında tazminat ödemek zorunda kalacaktı demişti. Evet bu sözlerin bir itiraf olmanın yanında insanlığa, gayri insani vahşi bir bakış açısını da ortaya koymaktadır.

Uluslararası arenada bu soykırımın hesabının verilmesi, bunun kayıtlara geçmesi çok önemlidir. Ancak mahkemeler hangi kararı verirlerse versinler bu soykırımın faillerinin ve göz yumanların maşeri vicdanda mahkum olmaları çok daha önemlidir.”

Programın sonunda, Aliya İzzetbegoviç Parkı’nda bulunan anıta çelenk ve karanfil bırakıldı.

Keçiören Belediyesince Aliya İzzetbegoviç Parkı’nda düzenlenen anma programına, AK Parti MKYK Üyesi Türk İslam Karakoç, AK Parti Milletvekili Zeynep Yıldız, Keçiören Belediye Başkanı Turgut Altınok, AK Parti Keçiören İlçe Başkanı Zafer Çoktan, BİSAV Başkanı Yüksel Özkale, Bosna Hersek İnsan Hakları ve Mülteciler Bakan Yardımcısı Sn. Dzevad Mahmutovic,  Bosna-Hersek Ankara Büyükelçisi Adis Alagiç, Moldova Cumhuriyeti Ankara Büyükelçisi Dmitri Croitor, Serebrenitsa Anneleri Vakıf Bşk. Münire Subaşiç katıldı.