“Avrupa halkları bu aymaz siyasetçilere gerekli dersi vermeli”

“Avrupa halkları bu aymaz siyasetçilere gerekli dersi vermeli”

AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Fatih Şahin, AK Parti Çankaya 7’nci Olağan İlçe Kongresine iştirak etti. Şahin, yaptığı konuşmada, 19 yıldır aynı şevk ve heyecanla hizmete devam ettiklerini belirterek, “Sizlerin gözlerinde azim ve kararlılık görüyorum. Türkiye’nin geleceğine mührünü vuracak aydınlık gözler görüyorum. Sizlere baktığımda bu ülkeye, Ankara’ya sevdalı bir teşkilat görüyorum. 19 yılda bütün engelleri aşarak bugüne geldik. AK Parti’nin iktidarıyla, küllenmiş Anadolu ateşi yeniden harlandı, potansiyelimizin yeniden farkına vardık. Her alanda ülkemize çok büyük hizmetlerde bulunduk, ama daha yapacak çok işimiz var” dedi.

Genel Sekreter Şahin, Türkiye’yi her türlü inanç, görüş, düşünce ve yaşam tarzındaki insanlarla daha da geliştirerek büyüteceklerini, ortak aklı ve yönetişim kavramını daha da güçlendireceklerini belirtti.

Şahin, AK Parti ile birlikte kadınların sosyal hayatta çok daha güçlü bir özne olarak potansiyellerini topluma ve ülkeye sunabildiklerini ifade etti.

‘Kendi hava savunma sistemini üreten bir ülke haline geleceğiz’

AK Parti’yi kuran, hamurunu yoğuran ve istikametini belirleyen gücün millet olduğunu kaydeden Şahin, “İktidarlarımız boyunca kişi başına düşen milli geliri üç katına çıkardık. İktidara geldiğimizde ekonomik olarak dışa bağımlı bir ülkeyken bugün artık dışa bağımlılığı sona erdirmiş, IMF’e olan borcunu sıfırlamış bir ülkeyiz. Ülkemizin dört bir yanını bölünmüş yollarla, demir ağlarla ördük. Savunma sanayinde iktidara geldiğimizde yerlilik oranımız yüzde 20’yken bugün o oran yüzde 70’lere ulaştı. Artık kendi tankını, piyade tüfeğini, helikopterini, İHA’sını, SİHA’sını üreten bir ülke konumundayız. İnşallah kısa bir zaman içerisinde kendi hava savunma sistemini oluşturan, kuran, üreten bir ülke haline de geleceğiz. İşte birilerinin rahatsızlığının nedeni de bu. Türkiye büyüdükçe, güçlendikçe ülkemize yönelik provokasyonlar, saldırılar da artıyor. Biz bir yandan hizmetlerimizi gerçekleştirmeye çalışırken bir yandan da bu saldırılarla mücadele etmek durumundayız” diye konuştu.

Karadeniz’de Fatih Sondaj Gemisi’nin yaptığı çalışmalarda toplamda 405 milyar metreküplük doğalgaz rezervi tespit edildiğini hatırlatan Şahin, “Bu rezervin ekonomik olarak karşılığı tam 80 milyar dolar. Artık enerji alanında da daha rekabetçi, dışa bağımlılığı daha düşük olan bir ülke konumundayız. İnşallah bu doğalgaz rezervimiz hem bizi masada daha güçlü kılacak hem de cari açıkla mücadelemizde çok büyük bir avantaj sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Bilkent Şehir Hastanesi’ne ilişkin eleştirilere değinen Şahin, salgın döneminde bu yatırımın doğruluğunun daha iyi anlaşıldığını, mücadelede büyük avantajlar sağladığını söyledi.

‘Hedefimiz, Türkiye’yi 21’inci yüzyılın parlayan yıldızı haline getirmek’

Salgın döneminde Türkiye’nin 146 ülkeye sağlık malzemesi yardımı gönderdiğini, 141 ülkede bulunan 100 binden fazla Türk vatandaşı Türkiye’ye getirdiğini belirten Şahin, “Bunlar 19 yılda verdiğimiz mücadelenin meyveleri ve sonuçlarıdır. Türkiye artık dünyanın hiçbir yerinde vatandaşlarını sahipsiz bırakmayan büyük bir devlettir. Bizim derdimiz, aşkımız, sevdamız millet. Bizim bir tek hedefimiz var; Türkiye Cumhuriyeti devletini 21’inci yüzyılın parlayan yıldızı haline getirmek. İnşallah bunu sizlerle birlikte gerçekleştireceğiz. Sizlerin kararlı azimli fedakarca çalışmalarıyla gerçekleştireceğiz. Yeniden bir yapılanma dönemi içerisindeyiz, bütün dünyada taşların yerinden oynadığını ve yeniden yerine oturtulması için büyük mücadelelerin sergilendiğini görüyoruz. Bu yeniden yapılanma sürecinin göbeğinde, merkezinde Türkiye olacaktır. Bizler de bu yeniden yapılanmaya fikren, zihnen, madden ve manen hazırlıklı olmalıyız. Türkiye’nin geleceğinde bugüne kadar olduğu gibi yine bizler söz sahibi olmalıyız. Bu değişimde lokomotif görevini AK Parti görmelidir” dedi.

“Cumhuriyetin 100. yılında bu hizmeti kazandırmış olacağız”

Şahin, “Saraçoğlu Mahallesi Koruma Yenileme ve Yaşatma Projesi”ne ilişkin de “İnşallah Cumhuriyetimizin 100. yılında Ankara’nın tarihi kimliğine uygun olarak, yeşili, doğayı, tarihi muhafaza ederek, tescilli binaları ve tarihi ağaçları muhafaza ederek Ankara’nın ve Çankaya’nın turizmine bu hizmeti kazandırmış olacağız.” diye konuştu.

‘Irkçılık ve islam düşmanlığının iliklerine kadar işlediğini görüyoruz’

Daha sonra Berlin’de sabah namazı vakti Mevlana Camisi’nde yaşananlara değinen Şahin, “Bu faşistçe saldırı neticesinde o aziz mabedin halılarını postallarıyla çiğnediler. Aslında çiğnedikleri yalnızca o halı değildi, bütün insanlık ve medeniyet değerlerini de çiğnediler. Ben buradan bir kez daha bu alçakça saldırıyı şiddetle kınıyorum” dedi.

Batı dünyası ve Avrupa’nın büyük bir buhran içerisinde olduğunu, İslam’a, yabancılara ve Türklere saldırarak büyük bir düşmanlık sergilediğini ifade eden Şahin, “Ancak bunun bedelini ağır bir şekilde ödeyeceklerini hiç düşünmüyorlar. Avrupa’daki milyonlarca Müslümana saldırarak, İslam’a, yabancılara saldırarak siz ülkenizde evinizde nasıl huzurla yaşayabileceksiniz? Bu soruyu hiç kendinize soruyor musunuz? Şunu da çok iyi biliyoruz ki Avrupa halklarının kahir ekseriyeti bu görüşte değil. Onun için bu aymaz siyasetçilere gerekli dersi muhakkak en kısa zamanda vermeliler. Irkçılığın, İslam düşmanlığının bunların iliklerine kadar işlediğini görüyoruz. Irkçılıkla, İslam düşmanlığıyla kim, nerede, nasıl bir saldırı gerçekleştiriyorsa azimle ve kararlıkla karşılarında durmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

“Doğaya, çevreye, daha saygılı bir Türkiye inşa edeceğiz. Hayvan haklarına daha saygılı bir Türkiye’yi hep birlikte inşa edeceğiz.” diyen Fatih Şahin TBMM’de AK Parti grubu olarak Hayvanları Koruma Kanunu, Hayvan Hakları Kanunu üzerinde çalıştıklarını ve en kısa zaman içerisinde Meclis gündemine getireceklerini dile getirdi.

Konuşmasında Ermenistan’ın Azerbaycan’a yönelik saldırılarına da değinen Genel Sekreter Şahin Azerbaycan’ın daha önceden işgal edilen toprakları da işgalden kurtaracaklarına ve büyük bir zafere imza atacaklarına inandıklarının söyledi. Şahin konuyla ilgili görüşlerini “Her zaman, nasıl istiyorlarsa, tüm gücümüzle ve kararlılığımızla Azerbaycan devletinin yanındayız, bundan sonra da yanlarında olmaya devam edeceğiz” sözleriyle ifade etti. 

Kongreye, AK Parti Ankara milletvekilleri Emrullah İşler, Asuman Erdoğan, Orhan Yeğin, Ali İhsan Arslan, AK Parti Düzce Milletvekili Ayşe Keşir, AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, önceki dönem Ankara Büyükşehir Belediye Başkanları Melih Gökçek ve Mustafa Tuna, ilçe başkanları ve delegeler de katıldı.