“Afrika ile ilişkilerimize kazan-kazan stratejisiyle yaklaşıyoruz”

“Afrika ile ilişkilerimize kazan-kazan stratejisiyle yaklaşıyoruz”

Zimbabve Büyükelçisi Alfred Mutiwazuka AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Fatih Şahin’i ziyaret etti. Elçi Müsteşar Chakurangeyı Mutodzo ve Genel Sekreter Yardımcısı Doç. Dr. Zeynep Müjde Sakar’ın da katıldığı ziyarette Genel Sekreter Şahin, Mutiwazuka’yı Zimbabve’nin Türkiye’deki ilk büyükelçisi olması dolayısıyla kutladı. Zimbabwe’nin Ankara’da Büyükelçilik açmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Şahin, Afrika ile ilişkilerin AK Parti’nin dış politikasının temel unsurlarından biri olduğunu ifade etti.

AK Parti iktidarları döneminde Türkiye-Afrika ilişkilerinde önemli gelişmeler kaydedildiğinin altının çizen Fatih Şahin “Afrika ile ilişkilerimize kazan-kazan stratejisiyle yaklaşıyoruz. Afrika ülkelerinin karşılaştığı sınamaları kendi kaynakları ile aşabileceğine inanıyoruz. Afrika sorunlarına Afrika çözümleri yaklaşımını destekliyoruz.” dedi. 

Türkiye’nin Afrika’da 42 Büyükelçiliği bulunduğunu hatırlatan Şahin, bu sayıyı 50’ye çıkarmayı hedeflediklerini belirtti. AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bugüne kadar 28 Afrika ülkesini ziyaret ettiğini kaydeden Fatih Şahin, yakın zamanda gerçekleştirdikleri Cezayir, Gambiya ve Senegal ziyaretlerine değindi.

Ziyarette konuk Büyükelçi’ye AK Parti hakkında bilgiler veren Genel Sekreter Şahin, AK Parti’nin dünyadaki en büyük siyasi organizasyonlarından biri olduğunu söyledi. AK Parti’nin 10 milyonu aşkın üyesiyle dünyanın nüfusa oranla en büyük siyasi partisi olduğunu hatırlatan Şahin 2002 yılından bu yana girdikleri her seçimden başarıyla çıktıklarını belirtti.

Zimbabve Büyükelçisi Alfred Mutiwazuka Türkiye’de görev yapmaktan onur duyduğunu belirterek misafirperverliği dolayısıyla Genel Sekreter Fatih Şahin’e teşekkür etti.