“2. Abdülhamid yaptığı reformlarla çağının çok ötesinde yeniliklere imza attı”

“2. Abdülhamid yaptığı reformlarla çağının çok ötesinde yeniliklere imza attı”

AK Parti Genel Sekreteri ve Ankara Milletvekili Fatih Şahin, Sultan Abdülhamid’in hayatını konu alan “Usta” adlı oyunu izledi. Sultan 2. Abdülhamid’in vefatının 102. Yılı dolayısıyla Mamak Belediyesi usta tiyatro oyuncusu Ahmet Yenilmez’i Mamaklılarla buluşturdu. AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, Musiki Muallim Mektebi’nde sahnelenen oyunu AK Parti Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan, Mamak Belediye Başkanı Murat Köse, AK Parti Mamak İlçe Başkanı Mehmet Ali Demir ve çok sayıda tiyatro sever ile birlikte izledi. Genel Sekreter Şahin ve protokol, oyunun öncesinde Mamak Belediyesi Aile Merkezleri tarafından hazırlanan Abdülhamid Han konulu resim sergisinin açılışı gerçekleştirdi.

Oyundan önce katılımcılara seslenen AK Parti Genel Sekreteri Şahin konuşmasına  “Vefatının 102. Yılında Sultan 2. Abdülhamid’i minnetle ve rahmetle anıyorum” sözleriyle başladı. Genel Sekreter Şahin, 33 yıl boyunca hükümdarlık yapmış, Devlet-i Âliyye’nin en zor, en sancılı yıllarına şahitlik etmiş Sultan Abdülhamid gibi abidevî bir şahsiyetin hayatını birkaç sunuma, fotoğrafa veya hatırata sığdırmanın mümkün olmadığını belirtti.

Sultan 2. Abdülhamid’in, içinde bulunduğu şartların tüm zorluğuna rağmen siyasi dehasıyla 33 yıl boyunca devleti yönettiğini kaydeden Şahin, “Ulu Hakan, cennet mekân 2. Abdülhamid Han, adaletli ve kudretli bir yöneticiydi. Yaptığı reformlarla çağının çok ötesinde yeniliklere imza attı. Bu yenilikler eğitimden sağlığa, askeriyeden iktisada kadar pek çok farklı alana yayılmıştı. Darülacezeyi kurdu. Günümüzün ortaokulu olan rüştiyelerin sayısını neredeyse 4 katına çıkarttı. Bugün halen hizmet vermekte olan ve Türkiye’nin ilk çocuk hastanesi olarak bilinen Şişli Etfal Hastanesi’ni kurdurdu. Saltanatı süresince demiryolu uzunluğunu 3 kat arttırdı ve Hicaz Demiryolu projesini hayata geçirdi.” dedi.

2. Abdülhamid’in siyasetinin ve politikalarının kendi döneminde zor anlaşıldığını belirten Fatih Şahin “Bu sebeple sağlığında kendisini eleştiren dönemin entelektüelleri, vefatından sonra pişmanlıklarını dile getirmişlerdir.” ifadelerini kullandı.

“Siyonizmin Filistin’e yerleşme çabalarına engel oldu”

Konuşmasında 2. Abdülhamid’in Filistin konusundaki yaklaşımına da değinen Genel Sekreter Şahin “Sultan 2. Abdülhamid Siyonizm’in Filistin’e yerleşme çabalarına karşı dimdik durdu. Para karşılığında Filistin topraklarını satın almak isteyen heyeti ‘Dünyanın bütün devletleri ayağıma gelse ve bütün hazinelerini kucağıma dökseler size bir karış yer vermem. Ecdadımızın ve milletimizin kanıyla elde edilen bir vatan, para ile satılamaz!’ diyerek huzurundan kovmuştur.” şeklinde konuştu.