“Sakarya Muharebesi çok önemli bir dönüm noktası”

“Sakarya Muharebesi çok önemli bir dönüm noktası”

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, Sakarya Zaferi’nin 98. yılı dolayısıyla Polatlı Duatepe’de düzenlenen programa iştirak etti.

Konuşmasına Sakarya Zaferinin 98. Yıl dönümünü kutlayarak başlayan Şahin, Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere Kurtuluş Savaşının bütün isimsiz kahramanlarını, gazilerden ebediyete irtihal etmiş olanları rahmetle, minnetle ve şükranla yad ettiğini, hayatta olan gazilere de sağlık, sıhhat ve afiyet dilediğini söyledi.

“Bizlere emanet olarak bırakmış oldukları bu vatanı ilelebet, bağımsız bir yurt olarak muhafaza etme sözünü bir kez daha huzurlarınızda yinelemek istiyorum.” ifadesini kullanan Şahin, 98 yıl önce Polatlı ve Haymana’nın içinde yer aldığı Anadolu bozkırında bütün dünyanın büyük bir mücadeleye şahit olduğunu anlattı.

Şahin, yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Eğer o gün burada Polatlı’da, Haymana’da bu savunma mücadelesi verilmemiş olsaydı düşman orduları Ankara’ya ve millet iradesinin tecelligahı olan Türkiye Büyük Millet Meclisine ulaşacaklar ve Aziz milletimizin geleceği için çok daha zor bir dönem başlayacaktı. Ancak Anadolu’nun Bozkırın evlatları buna bu topraklarda dur diyerek tarihe isimlerini altın harflerle yazdırdılar. Buradaki mücadele bir onur ve esareti kabul etmeme mücadelesiydi. Bir nefsi müdafaaydı ve o günden sonra bu toprakların işgal edilemeyeceği gerçeği bir kez daha bu vesileyle ifade edilmiş oldu.

“Sakarya Meydan Muharebesi İstiklal ve İstikbal mücadelemizde çok önemli bir dönüm noktasıydı. Burada kazanılan zaferle ordumuz ve milletimizin morali yükselmiş ve büyük zafere doğru çok önemli bir adım atılmıştı. Sonuçları milletimizin geleceğini çok önemli bir şekilde etkilemişti. O tarihi günden 95 yıl sonra 15 Temmuz gecesinde Polatlı yine tarihi bir savunmaya şahit oldu. 15 Temmuz gecesinde Fethullahçı Terör Örgütünün şerefli Türk ordusunun üniformasını üzerine geçirerek, kirleterek teşebbüs etmiş olduğu o darbe gecesinde milletimizin vergileriyle alınmış olan mühimmatı burada Ankara’ya götürerek milletimizin üzerine yağdırma teşebbüsüne karşı büyük bir kahramanlık sergiledi. Eğer o gece Polatlılılar mühimmat sevkiyatına karşı kahramanca direnmemiş olsalardı, 15 Temmuzun o karanlık gecesini 16 Temmuzun aydınlığına çevirmemiz çokta kolay olmayacaktı. Onun için bütün bir millet olarak bütün bir Türkiye olarak Polatlı’ya medyunu şükranız. Teşekkür ediyoruz. Polatlı bir kez daha o gece kahramanlıklarını göstermiş oldu Sakarya Zaferini imza atan kahraman torunları olduğunu o gece bir kez daha göstermiş oldu.

Genel Sekreter Şahin, milletleri kıskandıracak derecede büyük zaferler ve başarıları eğitim, bilim ve kültür alanına yeterince aktaramamalarının da bir eksiklik olduğunu söyledi.

Şahin, sözlerini şöyle tamamladı:

Günümüzde tarih bilimi, tarih bilinci çok daha önemli bir husus. Hikayeler, şiirler, romanlar, doktora çalışmaları ve tezler, bunların hepsi bir milletin kültürel varlığını oluşturan unsurlar. Geçtiğimiz iki günde Haymana’da Bakanlığımızın katkılarıyla çok güzel bir uluslararası sempozyum gerçekleştirildi. Şanlı Sakarya destanımızın gelecek nesillere aktarılması, tarih bilincinin ve şuurunun oluşması için bu çalışma çok önemliydi. Bu vesileyle bir kez daha bu uluslararası sempozyumun paydaşlarına huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum.”