15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz hain darbe girişiminin 3. yıl dönümünde Türkiye’de birçok etkinlik ve anma programı halkın yoğun katılımıyla icra edildi.

Şehitlerin kabirleri başında okunan Kuran-ı Kerim ve edilen dualarla birlikte şehit yakınları ve gazilerle bir araya gelindi. 15 Temmuz kahramanların destansı mücadelesinin anlatıldığı o geceye ait fotoğraf sergileri ve belgesel gösterimlerinin yanı sıra paneller düzenlendi. Türkiye’nin demokrasi tarihine ışık tutan birçok müze açılışı gerçekleşti.

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin de Ankara ve İstanbul’da düzenlenen 15 Temmuz etkinlik ve anma programlarında yer aldı.

Kahramankazan’da “15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü” etkinlikleri kapsamında Akıncı Hava Üssü önünde şehit düşen 9 Kahramankazanlı’nın da bulunduğu 251 şehit için mevlit okutuldu.

Genel Sekter Fatih Şahin, Ulu Cami’deki mevlit programının ardından 15 Temmuz konulu fotoğraf sergisinin açılışına iştirak etti. Ulu Cami avlusunda açılan fotoğraf sergisi büyük ilgi gördü.

AK Parti Ankara İl Başkanlığı tarafından hazırlanan “Dehşetten Destana – 15 Temmuz’un Gizli Kahramanları” belgeselinin galası gerçekleştirildi.

Programda konuşan Genel Sekreter Şahin, AK Parti Ankara teşkilatına teşekkür ederek, hazırlanan bu anlamlı eser ile tarihe kayıt düşüldüğünü ifade etti.

“O gece Ankara’nın 25 ilçesi ayrı ayrı birer cepheydi”

Ankara’nın 25 ilçesinin ayrı ayrı birer cephe gibi olduğunu belirten Şahin, Türkiye üzerinde karanlık emelleri bulunanların bir daha 15 Temmuz benzeri bir girişime cesaret edemeyeceğini söyledi. Şahin, darbecilerin müebbetle yargılandığını, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezaları alanlar olduğunu ve bir daha gün yüzü göremeyeceklerini dile getirdi.

Genel Sekreter Fatih Şahin, 15 Temmuz’da Ankara’nın en çok şehit verilen il olduğunu hatırlattı.

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, Saraçhane’deki İstanbul Büyükşehir Belediyesi önünde şehit edilen Prof. Dr. İlhan Varank ve tüm şehitler için Şehzadebaşı Camisi’nde düzenlenen anma programına da iştirak etti.

Öğle namazı öncesi başlayan program, Şehzadebaşı Camisi imam hatip ve müezzinleri tarafından sunulan Kur’an-ı Kerim tilavetiyle açıldı.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ile Ulaştırma, Altyapı Bakanı Cahit Turhan ve AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Vedat Demiröz’ün katıldığı programda, öğlen namazını Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş kıldırdı. Erbaş, namaz sonrası 15 Temmuz şehitleri ve tüm şehitler için dua etti.

Şehit İlhan Varank’ın kabri ziyaret edildi

Program kapsamında Şehzadebaşı Camisi’nin haziresine defnedilen şehit Prof. Dr. İlhan Varank’ın kabri de ziyaret edilerek dualar okundu.

Karşıyaka Mezarlığı’ndaki 15 Temmuz Demokrasi Şehitliği ve Polis Şehitliği’nde anma programı gerçekleşti.

Genel Sekreter Fatih Şahin, programa TBMM Başkanı Mustafa Şentop, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, bazı milletvekilleri, şehit yakınları ve gaziler ile birlikte katıldı.

Kur’an-ı Kerim okunması ve dua edilmesinin ardından kabirler tek tek ziyaret edilerek karanfil bırakıldı.

TBMM Şeref Salonu’nda 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Töreni düzenlendi.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop, Bosna Hersek Halklar Meclisi Başkanı Bakir İzetbegoviç ve diğer misafir konuklarla birlikte 15 Temmuz’da bombalanan ve tahrip olan Meclis Ana Binası’ndaki alana karanfil bıraktı.

Genel Sekreter Şahin’nin de katıldığı törende, İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilaveti sunuldu ve şehitler için dua edildi. Ayrıca programda, 15 Temmuz gecesini anlatan bir video gösterimi de yapıldı.

Meclis Başkanı Şentop, konuşmanın ardından 15 Temmuz gecesi, fedakarlık ve kahramanlıklarıyla hain darbe girişiminin seyrini değiştirirken gazi olan TBMM Koruma Daire Başkanlığı personeline çeşitli hediyeler verdi.

Şentop, beraberindekilerle Foto Muhabirleri Gözüyle Hain Darbe Girişimi Fotoğraf Sergisini de gezdi.

Şehit Jandarma Astsubay Üstçavuş Tokur son yolculuğuna uğurlandı

Hakkari’nin Çukurca ilçesindeki çatışmada şehit düşen Jandarma Astsubay Üstçavuş Cengiz Tokur, Ahmet Hamdi Akseki Camisi’nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazı sonrası düzenlenen askeri törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Törene, şehidin ailesi ve yakınlarının yanı sıra Genel Sekreter Fatih Şahin, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bazı siyasi parti temsilcileri, milletvekilleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

TBMM Genel Kurulu 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolayısıyla özel gündemle toplandı.

Oturumu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan locasından takip etti. Özel oturumda, genel kurula hitaben siyasi parti gruplarının yanı sıra grubu bulunmayan partiler adına konuşmalar yapıldı.

Genel Sekter Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımıyla gerçekleştirilen Ankara İl Emniyet Müdürlüğü Yeni Binasının Açılış Töreni’nde de yer aldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasında, 15 Temmuz gecesi şahadete yürüyenler başta olmak üzere Emniyet Teşkilatı şehitlerini ve tüm şehitleri rahmet ve minnetle andı, gazilere şükranlarını sundu.

15 Temmuz 2016’da Ankara’da şehit olanların yakınları ve gazilerinde yerini aldığı törende, TEM Daire Başkanı Gazi Turgut Aslan da konuşma yaptı.

Tören, Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı Şentop, bakanlar ve konukların binanın açılış kurdelesini kesmesiyle sona erdi.