“Seyr-i Aşk” tezhip sergisi başkentte açıldı

“Seyr-i Aşk” tezhip sergisi başkentte açıldı

Başkentte 11 sanatçının 36 eserinin yer aldığı “Seyr-i Aşk” tezhip sergisi sanatseverlerle buluştu.

Tezhip sanatçısı Müzeyyen Bilgiç tarafından hazırlanan serginin Kültür ve Turizm Bakanlığı Mustafa Necati Kültür Evi’ndeki açılışı, AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, Gençlik, Spor Bakan Yardımcısı İhsan Selim Baydaş, 24 ve 25. Dönem AK Parti Milletvekili Aydın Ünal, Gazi üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Uslan, HSK Teftiş Kurulu Başkanı Yunus Nadi Kolukısa’nın ve sanatseverlerin katılımıyla yapıldı.

AK Parti Genel Sekreteri Şahin, burada yaptığı konuşmada, sergide sanatçıların birbirinden değerli, el emeği göz nuru eserlerinin bulunduğuna işaret etti.

Şahin, Ankara’nın birçok vasfının yanı sıra çok önemli bir kültür ve sanat şehri olduğunu vurguladı.

Serginin Ankara’nın bu özelliğine önemli bir katkı sağladığını dile getiren Şahin, “Bizler, çok kadim bir medeniyetin evlatlarıyız, mirasçılarıyız. Çok zengin bir kültür ve sanat hayatına sahibiz. Tezhip sanatı da tezyin sanatı da bizim bu kültürel zenginliğimizin en önemli unsurlarından bir tanesi. Bu geleneksel sanatımızı yaşattıkları, buna güç verdikleri için sanatçılarımıza çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Sanatçılara bu birikimlerini gelecek nesillere de aktarmaları istediğinde bulunan Şahin, “Kültür ve sanat bir toplumun omurgası. Nasıl ki tarih bir toplumun, milletin hafızasıysa kültür de sanat da omurgasıdır diye düşünüyorum. Kültür ve sanat hayatında yetkin olmayan bir toplumun, milletin ayakta kalabilme, varlığını sürdürebilme, iz bırakabilme imkânı olmayacaktır.” değerlendirmesinde bulundu.

Sergi de Ayşe Şen, Zehra Kolukısa, Fatma Alparslan, Nezahat Özkan, Nilüfer Özen, Nurten Künç, Pakize Özcan, Tuğba Mendi, Zeliha Coşkunsel ve Zeliha Köprülü’nün eserleri bulunuyor.