TSKGV Kanun Teklifi kabul edildi

TSKGV Kanun Teklifi kabul edildi

Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı Kanunu’nda değişiklik yapan kanun teklifi, AK Parti Genel Sekreteri, Ankara Milletvekili Fatih Şahin ve AK Parti İstanbul Milletvekili Şirin Ünal’ın imzasıyla TBMM Başkanlığına sunuldu.

Kanun teklifi, Milli Savunma Komisyonu’nda görüşmelerin tamamlanmasının ardından TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilerek yasalaştı.

Genel Sekreter Şahin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nde müsteşar, müsteşar yardımcısı kadrolarının kaldırılması ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı kadrosunun ihdasına yönelik değişikliğe uyum sağlamayı amaçlayan teklife ilişkin komisyona bilgi verdi.

Şahin, TSK Güçlendirme Vakfının, kuruluşundan bugüne milli savunma sanayi alanında stratejik yatırımlar gerçekleştirdiğini, özellikle son 5 yılda büyük bir ivme yakalayarak bu yatırımlarını artırdığına dikkati çekti.

TSK Güçlendirme Vakfının, yaptığı atılımlarla milletin gönlünde müstesna bir yer edindiğini söyleyen Şahin, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinin ardından vakfın mevzuatında değişiklik yapılması ve mevzuatın yeni sisteme uyumlu hale getirilmesi ihtiyacının ortaya çıktığını belirtti.

“Vakfın temsil makamı en yüksek düzeye çıkarıldı”

Teklifle TSK Güçlendirme Vakfı Mütevelli Heyetinin yapısının yeniden düzenlenmesinin öngörüldüğünü işaret eden Şahin, şunları kaydetti:

“Büyük jeopolitik önemde ve stratejik bir bölgede bulunan ülkemizin savunmasıyla ilgili hizmetlerin çağa uygun şekilde modernize edilmesi şarttır. Buna göre milli imkânlar ölçüsünde savunma sanayisini geliştirmek, desteklemek, yeni teknolojilerin yakinen takibini sağlamak amacıyla bu kanun teklifini hazırladık. Teklif ettiğimiz maddelere bakıldığında mütevelli heyetinin temsil düzeyinin Cumhurbaşkanlığı gibi saygın bir makamın himayesinde en yüksek düzeye çıkarılması hem vakfın uluslararası prestiji hem de faaliyetlerinin etkinliği bakımından önem arz etmektedir. Böylece ileri teknoloji uygulamaları çok geniş kapsamlı olan TSKGV, üzerinde en üst düzeyde koordinasyon ve kontrol sağlanmış olacaktır.”