“Türkiye asla boyun eğmeyecek”

“Türkiye asla boyun eğmeyecek”

AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri ile kahvaltıda bir araya geldi. Şahin konuşmasında, sivil toplumun çağdaş demokratik sistemlerin vazgeçilmez unsurlarından bir tanesi olduğunu vurguladı.

Meslek örgütleriyle, odalarla, borsalarla, vakıflarla, derneklerle, hemşehri gruplarıyla her fırsatta bir araya geldiklerini belirten Genel Sekreter Şahin, şöyle konuştu:

“Bugün içinden geçtiğimiz bu dönemde sizlerin katkıları, destekleri, önerileri taşın altına ellerinizi koymanız, ülkemiz ve şehrimiz için çok önemli. Çünkü sivil toplum kuruluşları bu ülkenin harcıdır, çimentosudur bütün zenginliklerimizi bir arada tutan birleştirici güçlerimiz vakıflarımız, derneklerimiz, meslek birliklerimizdir.”

AK Parti iktidarları döneminde her zaman hem demokrasiyi hem sivil toplumun güçlendirmek için çok güçlü adımlar attıklarını hatırlatan Şahin, sivil toplumun güçlü olmadığı bir ülkede katılımcı demokrasiden, istişareden bahsetmeden mümkün olmadığını ifade etti.

Şahin, şunları kaydetti:

“AK Parti olarak bizler örgütlenme özgürlüğünün önündeki engelleri kaldırarak sivil toplumun güçlenmesi için devrim niteliğinde adımlar attık. Sivil toplumun güçlenmesi, çeşitlenmesi, özgür ve bağımsız faaliyetler gerçekleştirebilmesi için reformlar gerçekleştirdik. Ülkemizin şehrimizin geleceğini sizlerle birlikte planladık, sizlerle birlikte inşa ettik. Sizlerin talepleri, arzuları istekleri doğrultusunda politikalarımızı oluşturduk ve bunları hayata geçirdik. Sizin önerileriniz, görüşleriniz, eleştirileriniz her zaman bizlere yol gösterici, ışık olmuştur.”

Genel Sekreter Şahin, Türkiye’nin terör ve ekonomi konusunda hassas bir dönemden geçtiği bu dönemde ikinci çeyrekte yüzde 5,2’lik gibi bir büyüme oranını yakalamasının önemli olduğunu vurguladı.

Şahin, OECD’li ülkeler arasında Türkiye’yi büyümede birinci yapan bu büyüme rakamlarının Türk ekonomisinin güçlü temeller üzerine oturması ve dinamik bir yapıya sahip olmasının göstergesi olduğunu da sözlerine ekledi.

Ekonomik bir darboğazdan geçildiğini, çözülmesi gereken sorunların olduğunu ifade eden Şahin, şöyle konuştu:

“Ekonomik bir saldırıyla karşı karşıyayız. Mevcut durumun hiçte rasyonel olmadığının hepimiz farkındayız ki bunu bütün ekonomistler akademisyenler de teslim ediyorlar. Yılbaşında 3,8 olan Nisan ayında 4 civarında, Mayıs ayında 4,12 civarında olan, Haziran sonunda seçimlerden sonra 4,6 civarında olan dolar kurunun Ağustos ayında birden 7 liranın üzerine çıkmasının gerçekten de ekonomi bilimiyle, akılla izah edilebilir bir tarafının olmadığını hepimiz çok iyi biliyoruz.

Bunun kaynağının Türkiye’nin egemenlik haklarına Türkiye’nin milli onuruna saldırı gerçekleştiren ABD olduğunun da farkındayız. Bu zorlukları hep birlikte göğüsleyeceğiz, bu engelleri hep birlikte aşacağız.”

Türkiye’yi yolundan döndürmeye çalışanlara asla boyun eğmeyeceklerini vurgulayan Şahin, şu ifadeleri kullandı:

“Ağustos ayında ne oldu da dolar kuru 7 liranın üzerine çıktı. Ülkede darbe olmadı, harp olmadı, afet olmadı, felaket olmadı. Ama Türkiye’nin ideallerinden, gelecek tasavvurundan rahatsız olanların daha farklı şekillerde Türkiye’nin önünü kesme çalışmalarının bu sefer ekonomi üzerinden hayata geçirildiğini görüyoruz. Kaldı ki ABD’nin hedefindeki tek ülkenin Türkiye olmadığını da biliyoruz. Adeta bütün dünyaya savaş açmış durumdalar. AB ülkeleri, Çin, Rusya ile benzer sorunlar yaşıyorlar. Benzer taarruzlar gerçekleştiriyorlar.”

Genel Sekreter Şahin, bu durumun çok uzun sürmeyeceğini, gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi.

Kira sözleşmeleri gibi işlemlerde ödeme yükümlülüğün Türk lirası olma konusunda cumhurbaşkanlığı kararnamesi yayınlandığını hatırlatan Şahin, yatırımlar konusunda daha rasyonel adımlar atılacağını, tasarrufla ilgili de çok önemli adımların atılmaya başlandığını söyledi.

Ankara’nın ülkemizin önde gelen ticaret, sanayi, tarım ve eğitim şehri olduğunu belirten Şahin, savunma sanayinin başkenti olan Ankara’nın dünyanın da en önemli savunma sanayi kentlerinden bir tanesi olduğuna dikkat çekti.

Şahin, şunları kaydetti:

“Ankara’nın termal, sağlık ve tarih turizminde ki büyük potansiyelini mevcut durumundan çok daha ileriye taşıyacağız. Merkezi hükümetimiz, TBMM’de sizleri temsil etme onurunu yaşayan bizler, yerel yönetim kademelerimiz ve sivil toplum kuruluşlarımızla inşallah hep birlikte yapacağız. Ankara’mızı Türkiye’nin ve dünyanın en önemli şehirlerinde biri olma vasfını her geçen gün daha da güçlendireceğiz.”

Toplantıya, AK Parti Ankara Milletvekilleri Emrullah İşler, Orhan Yegin, Arife Polat Düzgün, Zeynep Yıldız, Ankara İl Başkanı Hakan Han Özcan ve STK temsilcileri katıldı.