15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü

15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü dolaysıyla Türkiye ve yurt dışı genelinde birçok etkinlik gerçekleştirildi.

Çok sayıda vatandaşın katılım sağladığı programlarda 15 Temmuz gecesi darbecilere karşı ortaya konan destansı mücadele anıldı. Şehitlerin kabirleri ziyaret edilerek dualar edildi, şehit yakınları ve gazilerle bir araya gelindi.

‏Genel Sekreter Fatih Şahin, Ankara’da yapılan etkinliklere katıldı.

Şahin, AK Parti Mamak İlçe Teşkilat Üyeleri ile birlikte sabah namazının ardından 15 Temmuz Şehitleri Hasan Altın, Ali Alıtkan ve Şener Dursun’un kabirlerini Ortaköy mezarlığında ziyaret ederek dua etti.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün hain darbe girişiminin 2. yılında, Karşıyaka Mezarlığı’ndaki 15 Temmuz Şehitliği’nde bir anma programı düzenlendi.

Genel Sekreter Fatih Şahin, programa TBMM Başkanı Binali Yıldırım, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Ankara Valisi Ercan Topaca ile birlikte katıldı.

Kur’an-ı Kerim tilaveti, saygı duruşu ve Ankara Müftü Vekili Ali Tümer tarafından edilen duanın ardından şehit kabirlerini tek tek ziyaret edilerek şehit aileleriyle de bir araya gelindi.

Kabir ziyaretlerinin ardından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi Beştepe Millet Camii’nde, 15 Temmuz şehitleri için Hatm-i Şerif Merasimi yapıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın şehitler için Kur’an-ı Kerim okuduğu programda, Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş dua etti.

Programa; TBMM Başkanı Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Genel Sekreter Fatih Şahin, kabine üyeleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

15 Temmuz 2016’daki darbe girişimi sırasında Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde bombanın atıldığı Şeref Holünde açılan “15 Temmuz Millet Darbeye Dur Dedi” adlı fotoğraf sergisine AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin de iştirak etti.

Serginin açılışında konuşan TBMM Başkanı Yıldırım, “Bugün milletimizin, devletimizin, demokrasimizin zafer yıl dönümüdür. Bugün hainlerin, kalleşlerin, darbecilerin başının ezildiği TBMM’nin gurur günüdür.” ifadelerini kullandı. 15 Temmuz 2016’da bütün dünyaya örnek gösterilecek bir direnişin ortaya koyulduğunu söyleyen Yıldırım, “Başarıyla verdiğimiz mücadelenin Başkomutanı, Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’dı.” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesince 15 Temmuz Kızılay Milli İrade Meydanı’nda, 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Buluşması ve Şehitleri Anma Programı düzenlendi.

Genel Sekreter Fatih Şahin, konuşmasında, 2 yıl önce bugün FETÖ üyelerinin aziz milletin vergileriyle alınmış topları, tankları, tüfekleri, mermileri, uçakları helikopterleri aziz millete ve onun seçilmiş hükümetine yönelttiğini anımsattı.

Şahin, hainlerin hayasızca akınına karşı göğsünü siper eden milletin, 15 Temmuz gecesinin karanlığını 16 Temmuz sabahında aydınlığa çevirdiğini belirtti.

Tüm dünyaya demokrasi ve vatan sevgisinin ne olduğunu gösterdiklerini anlatan Şahin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Binali Yıldırım’ın çağrısı, milletin cesareti ve ferasetiyle o günden bugüne FETÖ mensuplarına Türkiye’yi dar ettiklerini aktardı.

FETÖ mensuplarının adalet huzurunda hesap verdiklerini ifade eden Şahin, “Şundan emin olabilirsiniz ki hiçbiri artık gün yüzü göremeyecek. Adalet önünde en ağır cezayı alacaklar. Tabii o gece binler, on binler, milyonlar sokağa döküldüler. İçimizden seçilmiş 251 kardeşimiz şehadet şerbetini içti. O gece en çok şehit veren vilayet Ankara’mızdı. 149 kardeşimiz sonsuzluğa kanat çırptı o gece. Rabbim Bedir’den bugüne dek şehadet şerbeti içmiş bütün şehitlerimizin derecesini ali eylesin.” diye konuştu.