‘Kudüs için haykırmaya, hak aramaya devam edeceğiz’

‘Kudüs için haykırmaya, hak aramaya devam edeceğiz’

Kocatepe Camisi’nde kılınan Cuma Namazı’nın ardından AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı, Ankara Milletvekilleri Ahmet Gündoğdu, Lütfiye Selva Çam, İstanbul Milletvekili Ali Sarıkaya ve Ankara İl Başkanı Nedim Yamalı’nın da aralarında bulunduğu çok sayıda vatandaş, ABD’nin Kudüs’ü “İsrail’in başkenti” olarak tanımasına ilişkin kararını protesto etmek için bir araya geldi.

Basın açıklaması yapan AK Parti Genel Sekreteri Fatih Şahin, Kudüs’ün Müslümanlar için kutsal bir şehir olduğunu belirterek, “Alınmış olan karar, Kudüs’ün tarihi statüsüne uluslararası sözleşmelere ve diplomasiye tamamen aykırıdır. Bu kararı alanlar, bundan sonra gerçekleşecek hadiselerin tarih huzurunda sorumlusudurlar. Alınmış olan bu karar, bölge ve dünya barışına vurulmuş çok ağır bir darbedir.” ifadesini kullandı.

Genel Sekreter Fatih Şahin, Kudüs’te bulunan Mescid-i Aksa’nın Müslümanların ilk kıblesi olduğunu ifade ederek, “Kudüs, Fahri Kâinat Efendimiz’in İsra ve Miraç mekânıdır. Kudüs bizler için bir toprak parçasından çok daha fazlasıdır.” diye konuştu.

Bu davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarına dikkati çeken Şahin, Kudüs’ün Müslümanların kırmızı çizgisi olduğunu vurguladı.

Fatih Şahin, şunları söyledi:

“Bizlere düşen bu tarihi hatadan dönülene kadar, bu kara leke silinene kadar Müslümanca bir tavır sergilemektir. Onurlu, izzetli ve dik bir duruş sergilemektir.”

“Bizler, bu davanın sonuna kadar takipçisi olacağız. Şu çok iyi bilinmelidir ki bütün dünya sussa, bütün dünya sırtını dönse bile, bizler ümmetin son kalesi Türkiye olarak asla susmayacağız.”

“Sonuna kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Filistin için, Kudüs için haykırmaya, hak aramaya devam edeceğiz. Kudüs bizim davamızdır. Kudüs bizim gözbebeğimizdir. Kudüs bizim şerefimizdir. Kudüs bizim onurumuzdur. Kudüs bizim kırmızı çizgimizdir.”

Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı ise açıklamasında, Kudüs’ün ABD ve İsrail’in arasındaki ucuz siyasi hesaplar, basit ve kısa vadeli çıkarlar için feda edilmek istenmesinin Müslümanları derinden yaraladığını vurguladı.
Kavakcı, “Birleşmiş Milletlerin kararlarına uymayan, uluslararası hukukun ihlali niteliğindeki bu kararı, Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Türkiye Büyük Millet Meclisi ve vatandaşlarımız olarak tanımıyoruz. Türkiye Büyük Millet Meclisimiz dün bütün partilerin desteğiyle bu konuyla alakalı açıklamasını yapmıştır.” dedi.