Kıbrıs Adası’ndaki çözüm tüm bölgeye istikrar getirecek

Kıbrıs Adası’ndaki çözüm tüm bölgeye istikrar getirecek

Ticaret yollarını tutan stratejik konumu ve zengin kaynakları ile Asurlulara, Perslere, Roma ve Bizans İmparatorluklarına yurt olan, 307 yıl da Osmanlı imparatorluğu tarafından yönetilen Kıbrıs, yıllardır paylaşılamayan topraklar üzerinde varlığını sürdürmeye çalışmaktadır. Kıbrıslı Rumlar’ın, 1924 yılında İngilizler tarafından tek taraflı ilhak edilen adayı “Enosis” hareketiyle Yunanistan’a bağlama girişimleri, Yunan boyunduruğu altına girmeyi reddeden Türklerle Rumların çatışması hala çözülemeyen Kıbrıs sorununu da beraberinde getirmektedir.

Kıbrıs Türk halkının kendi kaderini tayin etme hakkını kazandığı 15 Kasım 1983 tarihinin üzerinden 33 yıl geçti. Kıbrıs sorununa kalıcı çözüm yolunda 60’ı aşkın müzakere gerçekleştirildi ancak hala istenen netice alınamadı. Türk tarafı Kıbrıs Adası’nda iki halkın, kendi milli benliklerini koruyarak, huzur ve güven içinde kendi kendini yönetme hakkını savunurken, bugün Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin bağımsızlığını Türkiye dışında hiçbir ülke tanımamaktadır.

Anavatan ve garantör Türkiye, adada adil ve kalıcı bir çözüm, ekonomik ve toplumsal gelişmeye yönelik her zaman kardeşlerinin yanında yer almakta, uluslararası alanda uygulanan tüm ambargo ve kısıtlamalara rağmen Kıbrıs Türk halkının sergilediği yapıcı ve kararlı çabaları desteklemektedir. Bu bağlamda yürekten inanıyoruz ki adada sağlanacak çözüm ve barış ortamı, bütün bölgeye istikrar, güvenlik ve refah getirecektir.

Bu duygu ve düşüncelerle, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 33’üncü kuruluş yıl dönümünü ve Kıbrıslı kardeşlerimizin bağımsızlık gününü tebrik ediyor, Kıbrıs Türk halkının şanlı varoluş mücadelesindeki dirayetli önderler Dr. Fazıl Küçük, Rauf R. Denktaş ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum.