Türkiye son 14 yılda büyük bir sıçrama yaşadı

Türkiye son 14 yılda büyük bir sıçrama yaşadı

93 yıl önce bugün millet olarak verdiğimiz diriliş mücadelesini Cumhuriyet ile taçlandırarak Türkiye’nin istikametini belirledik. Aziz milletimiz ile ordumuz sırt sırta, 15 Mayıs 1919′da Yunanlıların İzmir’i işgali ile başlayan Kurtuluş Savaşı’ndan alnının akıyla çıktı. 23 Nisan 1920′de Ankara’da TBMM’nin açılmasıyla müjdelenen Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşu, tarihler 29 Ekim 1923’ü gösterdiğinde tüm dünyaya ilan edildi.

“Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” temeli üzerinde yükselen Türkiye Cumhuriyeti, dünya sahnesinde hak ettiği yeri alarak, geleceğe emin adımlarla yürüyor. Üzerinde bulunduğumuz coğrafyayı bizlere vatan kılan ecdadımızın bu kutlu mirasına sahip çıkma irade ve azmini göstermekten bir an geri durmuyor, güçlü yarınları milletimizle inşa ediyoruz.

Özellikle son 14 yılda ekonomi, demokrasi, hukuk, siyaset alanlarında büyük bir sıçrama yakalayan Türkiye Cumhuriyeti Devleti, dünyada söz sahibi ülke hüviyetini kazanmıştır. Gerek savaş çığırtkanlığı yapan zalimlerin zulmü altındaki mazlumların, gerekse dünyanın bir başka yerinde açlıkla imtihan olan kardeşlerimizin dertleriyle dertleniyor, etrafımıza barış, adalet ve huzuru yaymak için gece gündüz çabalıyoruz.

Bugün Türkiye’nin bu yükselişini çekemeyenler, devletimizle milletimiz arasına nifak tohumları ekmek için adeta fırsat kolluyor. 15 Temmuz gecesi harekete geçen şer odaklarının hain darbe girişimini milletimiz ortak duygu etrafında kenetlenerek bertaraf etti. Haritamızın sınırlarıyla, milletimizin huzuruyla oynamak isteyenlere, millet iradesinin üstünde hiçbir gücün olamayacağı bir kez daha hatırlatıldı. Mustafa Kemal’in ifadeleriyle, “Türklerin vatan sevgisiyle dolu olan göğüsleri, düşmanların lanetlenmeyi gerektiren tutkularına karşı daima demirden bir duvar gibi yükselecektir.”

Bu duygu ve düşüncelerle, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal başta olmak üzere, bu toprakları bizlere emanet eden şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyor, tüm vatandaşlarımızın Cumhuriyet Bayramını kutluyorum.