Aliya, Boşnakların vicdanlarının sesi olmuştur

Aliya, Boşnakların vicdanlarının sesi olmuştur

Bosna-Hersek Müslümanlarının Babası, bağımsız Bosna-Hersek’in ilk Cumhurbaşkanı, Bilge Kral Aliya İzzetbegoviç, aramızdan ayrılalı 13 yıl oldu. Müslüman Boşnakların incinmiş gururlarının ve yaralanmış vicdanlarının sesi olan Bilge Kral’ı rahmet ve minnetle yad ediyorum.

20’nci yüzyılın sonlarında Bosna-Hersek’in Avrupa’nın göbeğinde yaşadığı vahşetin en büyük tanığı ve en güçlü direnişçisiydi Bilge Kral. Osmanlı Devleti’nin bölgeden çekilmesiyle başlayan ve günümüze kadar süren Sırp ve Hırvat katliamı, tehcir ve eziyetlere karşı verdiği mücadele ile halkının ve tüm Müslümanların gönlünde yer edinmişti. Yeryüzünden silinmek istenen Müslüman Boşnak halkı, semalarında bayrağını çekip dalgalandırmaya muvaffak olmuşsa, bunda şüphesiz Aliya’nın çok büyük rolü olmuştur.

Çile ile yoğrulmuş hayatı, savunduğu İslami dava uğruna zindanlarda geçen 9 yıl, felsefe ve İslami araştırmalara adanmış enerjisi Aliya’yı sadece Bosna halkının değil dünyanın Bilge Kral’ı yapmıştı. Baskılara boyun eğmeyen, adaletin üstünlüğünü esas alan ahlak anlayışını bulunduğu her ortamda ortaya koyan Aliya, düşmanları üzerinde bile saygı uyandırmıştı. “Hukuk benim için sadece meslek değil inancım, yaşam tercihim ve hayat felsefem” Onun hakikate verdiği kıymetin en güzel ifadeleriydi.

“Allah katında sizin en üstün olanınız, takvaca en ileride olanınızdır.” ayeti adeta Aliya’da vücut bulmuştu. Takva sahibi olduğu kadar da kendinden emindi Bosna’nın Efsanevi Lideri. “Ben Avrupa’ya giderken kafam önümde eğik gitmiyorum. Çünkü çocuk, kadın ve ihtiyar öldürmedik” sözü ile uluslararası topluma da mesaj veriyordu.

Bilge Kral’ın ifadeleriyle “Bilmiyoruz, belki hepimiz çiğnenecek, öleceğiz; amma, İslamı inşallah çiğnetmeyeceğiz.” Emanet bıraktığın İslam toprakları üzerinde kurulmak istenen kirli senaryolara geçit vermeyecek, Müslümanların kaderini haçlı zihniyetine teslim etmeyeceğiz. Uğrunda insanlık dersi vererek yürüttüğün şanlı mücadelenin bugünkü sahipleri olarak bu emanete sonuna kadar sahip çıkacağız.