KİT Komisyonu Toplandı

KİT Komisyonu Toplandı

TBMM Kamu İktisadi Teşebbüsleri Komisyonu, AK Parti Ankara Milletvekili Fatih Şahin başkanlığında toplandı.

Şahin, toplantının başında yaptığı konuşmada, komisyon çalışmalarının ülkeye, millete ve Türk ekonomisine hayırlı olmasını diledi.

Şahin sözlerine şöyle devam etti:

“1 Kasım seçimleri ile oluşan 26. Dönem parlamentosu yurtiçinde yüzde 87,4 gibi oldukça yüksek düzeyde bir katılım oranı ile şekillendi.

Meclisimize girmeye hak kazanan saygıdeğer milletvekillerinin temsil ettiği seçmen oranı ise yüzde 97,5 gibi yüksek bir seviye.

kitkomisyontophbr1550

Bu yüksek katılım ve yüksek temsil oranı milletimizin sorunları için çözüm merci olan meclisimizi ve milletimizin ortağı olduğu kamu kuruluş ve ortaklıklarını yine milletimiz adına denetleyen komisyonumuzu daha da güçlü kılmakta.”

Komisyon çalışmalarında birlikte çalışma kültürü, işbirliği ve uzlaşıya önem vereceklerini vurgulayan Şahin, başkanlık divanı olarak diyaloğa açık olduklarını, siyasi parti gruplarının da bu anlayış içinde olacaklarını ümit ve temenni ettiğini söyledi.

Toplantıda, komisyon görüşmelerinde tam tutanak tutulması, Genel Kurul çalışma saatlerinde toplantı yapılabilmesi için TBMM Başkanlık Divanından izin talep edilmesi, merkezi Ankara dışında olan kuruluşların denetim görüşmelerinin genel müdürlüklerinde gerçekleştirilmesi kararları alınarak, alt komisyonların oluşturulması için komisyon başkanına yetki verildi.

kitkomisyontophbr2

Komisyon Yasama Uzmanı Burak Baylan KİT Komisyonunun çalışma usul ve esasları, teamüller, çalışma süreci ve 26. Yasama Dönemi 1. Yasama Yılı çalışma takvimi hakkında bilgilendirme sunumu yaptı.

Ayrıca, Sayıştay Başkan Yardımcısı Orhan Yaşa ile Kamu İşletmelerinden Sorumlu Bölüm Başkanı Tülin Alıç, komisyon üyelerine KİT Denetiminin Anayasal ve Yasal dayanakları, Sayıştay Başkanlığı bünyesinde KİT’lerin yıllık raporlarının hazırlanma süreci hakkında bilgilendirme sunumu yaptı.

Komisyon üyeleri de çalışma yöntemleri ve denetimlere ilişkin görüş ve önerilerde bulunarak, Yaşa ve Alıç’a bunlarla ilgili sorular yönelttiler ve toplantı sona erdi.