Ankara YHT’nin Merkezi Olacak

Ankara YHT’nin Merkezi Olacak

AK Parti Gençlik Kolları’ndan siyasete atılan Fatih Şahin başkentin hızlı tren ağının üssü olacağını söyledi. Şahin’in en büyük hedefi ise kendisi gibi gençleri siyasete kazandıracak projelere imza atmak

AK Parti Ankara 1. Bölge Milletvekili Adayı Fatih Şahin, “Ankara Türkiye’nin hızlı tren ağının merkezi olacak. Ankara-İstanbul, Ankara-İzmir, Ankara-Sivas-Erzincan-Kars hatları ile Ankara’nın bu vasfını daha da güçlendireceğiz” dedi. Şahin, UEFA kriterlerinde bir şehir stadyumunu Ankara’ya kazandıracaklarını söyledi. Şahin, SABAH Ankara’nın sorularını yanıtladı:

Siyasete girme düşüncesi nasıl oluştu?

Ortaokul ve lise yıllarından beri ülke meseleleriyle hep ilgilendim. Üniversitedeyken sivil toplum kuruluşları ve öğrenci derneklerinin faaliyetlerinde bulundum. 28 Şubat darbesini öğrenci olarak yaşayan biriyim. O dönemin haksız uygulamalarını unutmak mümkün değil. Eğer bu ülkenin geleceğine dair söz söylemek istiyorsam siyasete girmeliyim dedim.

AK Parti’yi neden tercih ettiniz?

Çünkü bu toprakları vatan yapan değerlerimizi, bin yıllık medeniyetimizi, tarihi köklerimizi AK Parti temsil ediyor. Türk milleti neden AK Parti’yi tercih ediyor? Çünkü AK Parti konuştuğu zaman bin yıllık medeniyetimiz, tarihimiz, değerlerimiz ve bu köklerden beslenen özgüvenimiz konuşuyor. Kökü mazide atî olmak isteyenlerin yeri AK Parti’dir bugün. AK Parti’yi tercih etmek Türkiyeli olmanın en güçlü, en somut ifadesidir bana göre. Nitekim halkımız da böyle düşünüyor. Bu yüzden AK Parti’yi tercih ettim.

GENÇLERİ ÇOK ÖNEMSİYORUZ

Siyasette sizi hangi alanda aktif olarak göreceğiz?

Ben bir hukukçuyum. En büyük isteğim Türkiye’nin hukuk devleti hedeflerine katkıda bulunmak. Demokratikleşmenin önündeki engelleri kaldıracak hukukî reformlar yaptık parti olarak, yapmaya da devam edeceğiz. İnsan onuruna dayanan ve onu yücelten, zamanın ruhunu temsil eden, demokratik, özgürlükçü, katılımcı, çoğulcu ve tamamen millet iradesinin ürünü olan sivil bir Anayasa yapımında aktif rol alacağım. İkinci olarak Ankara’nın ihtiyaçları benim için çok önemli. Ankara’yı örnek başkent yapmak için çok çalıştık ve çok güzel ilerlemeler kaydettik. Kentsel dönüşümün en iyi uygulandığı şehirlerden biriyiz. Sağlık, ulaşım, sosyal politika, havacılık ve savunma sanayi alanında Ankara merkez ve öncü oldu. Bir diğer konu; gençlik. Gençlik Kolları Genel Başkanlığı’ndan TBMM’ye giren bir siyasetçi olarak genç arkadaşlarımı çok önemsiyorum. Açıkçası gençlikten besleniyorum ve siyaset noktasında onlara cesaret vermeye çalışıyorum.

Seçilmeniz halinde Ankara ile ilgili projeleriniz neler?

Ankaramız için planladığımız orta ve büyük ölçekte bir çok projemiz var. Bölgesel güç olmaktan çıkıp küresel bir güç olmak için havacılık ve savunma sanayi yatırımlarını artıracağız; Uzay ve Havacılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi’ni kuracağız. Ankara uzay, havacılık ve savunma sanayinin de başkenti olacak. Temelleri atılan Bilkent ve Etlik Entegre Sağlık Kampüslerini şehir hastanelerini tamamlayacağız. Ankara ülkemizdeki hızlı tren ağının merkezi. Ankara-İstanbul, Ankara-İzmir, Ankara-Sivas-Erzincan-Kars hatları ile Ankara’nın bu vasfını daha da güçlendireceğiz. Ankara’nın ticaretin de buluşma noktası haline gelebilmesi için Ankara’yı lojistik bir üs haline getireceğiz. Havaalanına ulaşımı kolaylaştıracak metronun temellerini bu dönemde atacağız. Ayrıca yeni bir adalet sarayını önümüzdeki dönemde planlayıp tamamlayacağız. UEFA kriterlerinde bir şehir stadyumunu Ankara’ya kazandıracağız. Başbakanımızın dediği gibi, “AK Parti iktidarlarının en büyük katkısı Türk milletinin kazandığı özgüven oldu.” Ankara bu özgüvenin de başkenti.

sabahankara

GÖNLÜMÜZÜN ŞEHRİ ANKARA

Ankara bizim gönlümüzün şehri. Ankara aşkımızın, sevdamızın başkenti. Hep birlikte başkentimiz için çalıştık ve bundan sonra da çalışacağız. 7 Haziran seçimleri ülkemizin ve başkentimizin huzur ve kardeşlik ortamını pekiştirsin. Hepimiz için hayırlı sonuçlar getirsin.

KAYBEDECEK ZAMANIMIZ YOK

8 Haziran’da oluşacak siyasi tablo hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bir kere şurası kesin; kaybedecek zamanımız yok. Yeni bir anayasaya acilen ihtiyacımız var. Türkiye’nin hızını arttırmak, Türkiye’yi 2023’te büyük güç ve 2071’te süper güç yapmak için başkanlık sistemine geçmeliyiz. Millî birlik ve kardeşliğimiz için hayatî önem taşıyan Çözüm Süreci’ni kararlılıkla sürdürmeliyiz. Tüm bunları gerçekleştirecek güçlü bir parlamento tablosunun ortaya çıkacağına inanıyorum.

FATİH ŞAHİN KİMDİR?

1979’da Çanakkale Çan’da doğdu. Çan İmam-Hatip Lisesi ve Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra serbest avukatlık yaptı. AK Parti Gençlik Kolları Genel Sekreterliği ve Genel Merkez Gençlik Kolları Başkanlığı görevlerinde bulundu. 2011 seçimlerinde 24’üncü dönem Ankara Milletvekili seçildi. TBMM Başkanlık Divanı Kâtip Üyeliği, Anayasa Komisyonu Üyeliği, Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliği, Grup Yönetim Kurulu Üyeliği, Dopingle Mücadele Araştırma Komisyonu Sözcülüğü ve Türkiye-Etiyopya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanlığı görevlerinde bulundu.

10 Mayıs 2015 tarihinde Sabah Gazetesi Ankara ekinde yayınlanmıştır.

http://www.sabah.com.tr/ankara-baskent/2015/05/10/ankara-yhtnin-merkezi-olacak