Türkiye Afrika’nın Yanında

Türkiye Afrika’nın Yanında

Ankara Milletvekili Fatih Şahin, Cumhurbaşkanı Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın 21-25 Ocak 2015 tarihlerindeki “Etiyopya-Cibuti-Somali Gezisi”ne Türkiye-Etiyopya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı olarak katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın beraberindeki heyette, Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yasin Aktay, Ekonomi İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Muş, İzmir Milletvekili Binali Yıldırım, Ankara Milletvekili Tülay Selamoğlu, Ankara Milletvekili Cevdet Erdöl, Kastamonu Milletvekili Mustafa Gökhan Gülşen, Afyonkarahisar Milletvekili Halil Ürün, özel sektör temsilcileri ve bürokratlar yer aldı.

Etiyopya İle İlişkiler Gelişiyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyetin ziyaretinde Etiyopya’nın alt yapı, üst yapı çalışmalarına Türkiye’nin katkıları konuşuldu. Savunma sanayi ve askerî iş birliği alanında atılacak adımlar müzakere edildi. Addis Ababa Üniversitesi’nde Türkoloji bölümü kurulması ve Yunus Emre Enstitüsü’nün müşterek çalışmaları için de gerekli zemini hazırlamak konusunda işbirliğine varıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Etiyopya-Türkiye İş Forumu’nda ve kendisine fahri doktora ünvanı verilen Addis Ababa Devlet Üniversitesi’nde birer konuşma yaptı.

Dostluk İlişkimize Parlamento Desteği

Türkiye-Etiyopya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı Fatih Şahin, tarihî ve manevi bağlarla kurulmuş Etiyopya ile dostluğumuzun parlamento düzeyinde de artmasından duyduğu memnuniyeti ifade ederek, parlamentolar arası dostluk ilişkilerimizin yeni anlaşmalarla daha da kuvvetleneceğini belirtti.

etiyopya-kolaj

Cibuti ile 8 Anlaşma

Heyetin Cibuti ziyaretinde “ekonomi”, “basın”, “gençlik ve spor”, “denizcilik”, “emniyet”, “güvenlik”, “askerî eğitim” ile “teknik ve bilimsel iş birliği” alanlarında 8 anlaşma imzalandı. Ziyarette ayrıca Türkiye’nin Cibuti’de 10 bin konut ve 50 yataklı bir hastane yapılması kararlaştırıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki heyet, Burhan Bey Caddesi Yenileme Projesi, İstanbul Meydanı ve Ahmet Mazhar Bey Şehitlik Anıtı temel atma törenine katıldı. Aynı gün, Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cibuti Milli Meclisi’nde bir konuşma yaptı. Heyet ayrıca, Büyükelçilik Kançılaryası ve Konutu resmi açılış töreni ve resepsiyonuna katıldı.

Somali’nin Dostu Türkiye

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suudi Arabistan Kralı Abdullah’ın cenaze törenine katılmasının ardından 25 Ocak 2015 Pazar günü heyetin Somali ziyareti gerçekleşti. Somali’de, TİKA tarafından başkent Mogadişu’da yaptırılan 200 yataklı Somali-Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin ve Havaalanı Terminali’nin açılışı yapıldı. TOKİ tarafından 10 bin konut yapılması konusunda işbirliğine varıldı. Ayrıca Somali ile “enerji ve madencilik”, “gençlik ve spor”, “deniz ulaştırma” ve “savunma sanayi” alanlarında iş birliği anlaşmaları imzalandı.