Etiyopya ve Cibuti Ziyaretleri

Etiyopya ve Cibuti Ziyaretleri

Ankara Milletvekili Fatih Şahin, Ekonomi Bakanı Sayın Nihat Zeybekçi’nin, 09-12 Aralık 2014 tarihleri arasında gerçekleşen Cibuti-Etiyopya ziyaretine, Türkiye-Etiyopya Parlamentolar Arası Dostluk Grubu Başkanı olarak katıldı.

Cibuti ve Etiyopya İş Forumu toplantılarına katılan Sayın Zeybekçi başkanlığındaki heyet, Türk iş adamlarının yatırımlarını inceledi. Cibuti ile 100 milyon dolar, Etiyopya ile 2.5 milyar dolar olan yıllık ticaret hacmini artırmak, Türkiye ile ekonomik ilişkileri geliştirmek ve serbest ticaret anlaşmaları imzalamak için yapılan toplantılarda, Türk iş adamlarının yatırımlarını artırmaya yönelik kararlar alındı. Yapılan görüşmeler neticesinde Cibuti ile “Özel Ekonomik Bölge Kuruluşu”na dair anlaşma imzalandı, Etiyopya’da bir Türk kamu bankasının şube açmasına karar verildi.

etiyopyakolaj

Fatih Şahin, ziyaret esnasında, 11 Aralık 2014 Perşembe günü, Etiyopya-Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Hon. Dr. Tilahun Ayele Denu ile görüştü. İşkence ve baskı gören Müslümanlara kapılarını açan ilk ülke olan Etiyopya ile kadim bir dostluğa sahip olduklarını ve bu dostluğun tarih boyunca sürdüğünü kaydeden Şahin, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Afrika’daki ilk büyükelçiliğini 1926’da Etiyopya’da açtığını söyledi. Türkiye’nin Afrika açılımında Etiyopya’nın önemli bir kapı olduğunun altını çizen Şahin, Türkiye ile Etiyopya’nın hızla gelişmekte olan ilişkilerine parlamento olarak katkıda bulunduklarını ve bundan sonra da bulunmaya devam edeceklerini ifade etti. Türk iş adamlarının Etiyopya’daki yatırımlarından duyduğu memnuniyeti dile getiren Şahin, Tilahun Ayele Denu’nun gösterdiği yakın ilgiye teşekkür ederek kendisini Türkiye’ye davet etti.