Yeni Türkiye Gençlere Emanet

Yeni Türkiye Gençlere Emanet

Ankara Milletvekili Fatih Şahin, AK Parti Ankara İl Gençlik Kolları Üniversiteler Başkanlığı tarafından organize edilen ‘’Üniversite Buluşmaları’’ konulu programa katıldı. İl Gençlik Kolları Başkanı Kurtcan Çelebi, Üniversiteler Başkanı Ali Bican Türk, Teşkilat üyeleri ve üniversite öğrencilerinin katılımıyla 29 Kasım 2014 tarihinde düzenlenen programda bir konuşma yapan Şahin, gençlik hareketlerinin tarihçesi ve AK Parti’yle başlayan yeni dönemi anlattı. AK Parti öncesinde gençlerin sokak eylemleri ve darbe girişimlerinde birer figüran ve militan olarak kullanıldığını söyleyen Şahin, 2002 sonrasında sivil iradeyi ve demokratik katılımı güçlendiren bir gençlik anlayışına geçildiğini vurguladı.

19. Asırdan itibaren toplum mühendisliği çalışmalarında gençliğin kullanılmaya başlandığını belirten Şahin, Cumhuriyet’in kurulmasıyla birlikte, ülkemizde tek parti döneminde de aynı yöntemin izlendiğini belirtti.

genclerlebasbasahbr1

“1950’de başlayan Beyaz Devrim’i kesintiye uğratan 1960 darbesinin hazırlıklarında gençleri sokaklara döken CHP, o yıllardan itibaren gençliği sürekli siyasî bir figüran ve militan olarak kullandı. 1971 ve 1980 darbelerinde de yine gençlik, darbecilerin meşruiyet kaynağı görünümünde sokaklarda şiddet eylemleri içindeydi. Aynı merkezden gençlerin eline silah verilerek, birbirlerini öldürmelerine göz yumuldu. 28 Şubat postmodern darbesinde de yine mağdur edilen, eğitim hakları elinden alınan gençlerdi” diyen Fatih Şahin, AK Parti iktidarıyla birlikte bu zihniyetin, bu bakış açısının değiştiğinin altını çizdi.

genclerlebasbasahbr2

“Türkiye’nin en büyük sivil toplum örgütlerinden birisi olarak AK Parti Gençlik Kolları’yla birlikte, gençler siyasî bir figüran olmaktan çıkarak, her kademede siyasete katkıda bulunan, aktif rol oynayan bir vizyona kavuştu. AK Parti’nin kurucu genel başkanı ve şu anki Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, her fırsatta gençlere olan güvenini belirterek, AK Parti’nin vizyon ve misyonunu gençlikle birlikte ileriye taşıyacağını ifade etmiştir. Bizzat kendisinin isteğiyle seçilme yaşı 25’e indirildi. CHP, gençleri bir oy deposu, militan deposu olarak görürken, MHP, “Bunlar mı ülkeyi yönetecek?” derken, HDP gençleri etnik siyasete kurban ederken, AK Parti gençlerin önünü açarak, onlara sadece sorumluluk ve görev değil, aynı zamanda hak ve yetkiler veren bir parti oldu. Şimdi seçilme yaşını 18’e indirmek istiyoruz. Gençliğimizin siyasete yeni bir dinamizm, yeni bir ufuk ve yeni bir vizyon getireceğine inanıyoruz” sözleriyle AK Parti ile diğer siyasi partilerin farkını ifade eden Şahin, bu anlamda 2015 seçimlerinin önemini şu sözlerle ifade etti:

genclerlebasbasahbr3

“Yeni Türkiye gençlerin omzunda yükselecek. Molotofla, taşla, sopayla değil, eğitimiyle, donanımıyla, vizyonuyla ve ufkuyla Türkiye’nin geleceğine yön veren bir gençlik arzusundayız. Bu yüzden 2015 seçimleri çok önemli. Yeni Anayasayı mutlaka yapmalıyız. Anayasa Mahkemesi’nin darbe süreçlerinde sergilediği yargısal aktivizmi, son dönemdeki darbe girişimlerinde sürdürdüğünü hep birlikte müşahede ediyoruz. Siyasi iradeden rol çalan, siyaset mekanizmasını tıkayan bir hüviyete bürünmüş durumda mahkeme. Siyaset mekanizmasının önünü tıkayan bütün vesayet anlayışlarına son verecek olan, bireyin temel hak ve özgürlüklerini esas alan bir anayasa yapmak zorundayız. Orasından burasından düzeltmekle yamalı bohçaya dönen mevcut anayasa ülkemizi daha fazla idare edemez. Gençlerimizin önünü açmak, siyasetteki aktif rollerini artırmak için 2015 seçimleri büyük önem arz ediyor.”

genclerlebasbasahbr4

Programda, İl Gençlik Kolları Başkanı Kurtcan Çelebi’nin ve Üniversiteler Birim Başkanı Ali Bican Türk’ün konuşmalarının ardından gençlerle soru-cevap şeklinde sohbet eden Fatih Şahin, gençlerin yeni anayasa, 2015 seçimleri, AK Parti Gençliği ve siyasetle ilgili sorularını cevapladı.

Öğrencilik yıllarında Vakıf, STK ve AK Parti Gençlik Teşkilatlarında bulunan öğrencilerin geleceğe dönük birçok kazanım elde ettiklerini vurgulayan Fatih Şahin, “Bir araya geldiğimizde, teşkilat olmayı başardığımızda yapmak istediklerimizi çok daha güçlü bir şekilde yapabilme imkânına sahip olduk” dedi.