Gençler Siyasi Aktör Oldu

Gençler Siyasi Aktör Oldu

Ankara Milletvekili Fatih Şahin, Ulusal Gençlik Parlamentosu (UGP) adına gelen gençleri TBMM toplantı salonunda AK Parti Grubu adına kabul etti. Grup Yönetim Kurulu Üyesi Diyarbakır Milletvekili Mehmet Hamzaoğulları ve MKYK Üyesi İzmir Milletvekili Hamza Dağ’la birlikte gençleri kabul eden Şahin, UGP’li ziyaretçilerle gençlik ve siyaset üzerine bir sohbet gerçekleştirdi.

UGP adına konuşan Danışma Kurulu Üyesi Ayhan Soyfidan, kendilerini AK Parti adına kabul eden Ankara Milletvekili Fatih Şahin’e teşekkür ederek, 10. Yılını kutlayan UGP hakkında kısa bir bilgi verdi.

Darbelerin Bedelini Gençler Ödedi

Toplantıda bir konuşma yapan Fatih Şahin, Türkiye’de gençlik ve siyaset konusuna değindi.

Türkiye’nin daima 30 yaş altı genç nüfusuyla ön plana çıktığını, son yıllarda bu oranın düştüğünü, yanlış yerlere çekilmesine rağmen Sayın Başbakanımızın bu rakamı üst seviyeye çekmeyi kendine dert edindiğini dile getiren Şahin, gençlerin AK Parti ile siyaset sahnesinde ciddî anlamda yer almaya başladığını belirtti.

Türkiye’de gençliğin siyasî manipülasyon aracı olarak görüldüğünü, siyaset dışı unsurların, kendi emelleri uğruna gençliği sokağa döktüğünü, bu yolla darbe girişimlerinde bulunduğunu ifade eden Şahin, “Kuleli ve Talebe-i Ulûm gibi Osmanlı dönemi isyanlarından bu yana gençlik, iktidar devirmek, siyaseti dizayn etmek isteyen çevreler tarafından kullanıldı” dedi.

Cumhuriyet döneminde, demokrasinin devre dışı bırakıldığı 27 Mayıs, 12 Mart,  12 Eylül ve 28 Şubat darbelerinde gençlerin bir çatışma unsuru olarak kullanıldığını, Türkiye’yi istikrarsızlaştırmak isteyen merkezlerin, gençleri sokağa dökerek kaos ortamı oluşturduğunu vurgulayan Şahin, “Bedel ödeyen, esas mağdur olan hep gençler oldu. Canlarıyla, tahsilleriyle, istikballeriyle bedel ödeyen gençler” diye konuştu.

ugpziyaret2 (1)

Gençler Siyasi Aktör Oldu

AK Parti ile Türkiye’de gençlik politikalarının değiştiğini, gençlik kolları teşkilatlarının parti içindeki bütün karar alma mekanizmalarında aktif rol üstelendiğini ve bu politikalarla birlikte seçilme yaşının 25’e düştüğünü kaydeden Şahin sözlerini şöyle sürdürdü:

“AK Parti ile TBMM’de yeni bir dönem başladı. Çok sayıda milletvekili arkadaşımız parlamentoda görev aldı. 2011 seçimlerinde en genç milletvekili arkadaşımız Bilal Macit, seçildiğinde 27 yaşındaydı. Ben ve arkadaşlarım Mehmet Bey ve Hamza Bey de TBMM çatısı altında siyaset yapma imkânı bulduk. Bu AK Parti’nin farkıdır. Seçilme yaşının 18’e indirilmesi yönündeki teklifimiz yine Meclis Başkanlığı’nda. Bu ülkede AK Parti ile siyaset ve parlamento itibar kazanmıştır. Gençler sokak çatışmasında kullanılan birer figüran olmaktan çıkıp siyaset sahnesinde yer almaya başlamıştır.”

Gençler Fikirlerini Cesurca İfade Edebilmeli

“Hangi partiden olursa olsun, gençlerin fikirlerini cesurca ifade edebilmesi, ülke yönetiminde söz sahibi olabilmesi taraftarıyız. Yeter ki sokağa, çatışmaya, kavgaya, vandalizme başvurulmasın. Bunu yapmak isteyenlere fırsat tanımayalım. Genç, dinamik bir nüfusumuz var, hep birlikte mücadele ederek, gençlik teşkilatlarını, örgütlenmelerini destekleyerek bu genç nüfusu nüfuza çevirebiliriz. Bu anlamda UGP’nin yaptığı çalışmaları değerli buluyoruz. Ziyaretinizden ve partimiz adına sizleri ağırlamaktan memnuniyet duyduk.”

Fatih Şahin’in ardından AK Parti Diyarbakır Milletvekili Mehmet Hamzaoğulları ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ da, gençlik ve siyaset üzerine kısa birer konuşma yaptılar.

Toplantı bitiminde soru-cevap bölümü yapıldı ve UGP üyesi gençler, AK Partili milletvekilleriyle görüşlerini paylaşıp, sorularını yönelttiler.

ugpziyaret (23)

Sıcak bir ortamda gerçekleşen toplantı, toplu hatıra fotoğrafı çekimiyle sona erdi.

ugpziyaret2 (9)