Eskişehir “Genç Kürsü 2023” Buluşması

Eskişehir “Genç Kürsü 2023” Buluşması

AK Parti Eskişehir İl Gençlik Kolları tarafından 31 Mart 2013 Pazar günü Yunus Emre Kültür Merkezi’nde düzenlenen  “Genç Kürsü 2023” programına üniversite öğrencileri yoğun ilgi gösterdi.

TBMM Başkanlık Divanı Üyeleri, Ankara Milletvekili Fatih Şahin ve İstanbul Milletvekili Muhammed Bilal Macit’in konuk olduğu programda, Eskişehir Milletvekilleri Ülker Can ve Salih Koca, İl Başkanı Süleyman Reyhan, İl Gençlik Kolları Başkanı Hakan Çizmelioğlu, Tepebaşı İlçe Başkanı Vahap Ata, Odunpazarı İlçe Başkanı Ercan Murat Kelleci, Odunpazarı Belediye Başkanı Burhan Sakalllı ve bir çok teşkilat mensubumuz da hazır bulundu.

eskisehirgenckursusahne

Programda söz sırası kendisine geldiğinde Fatih Şahin, Türkiye’nin AK Parti iktidarı döneminde yaşadığı gelişmelere değindi. Ortaya konulan güçlü irade sayesinde içinde bulunduğu coğrafyada daha güçlü bir aktör haline gelerek lider ülke konumuna yükselen Türkiye’nin, ülke içerisinde yaşanan sorunların çözümüyle birlikte dünya siyasetinde çok daha fazla sözü geçer bir duruma geldiğini belirtti. Ancak ülke için yapılacak daha çok iş olduğunu ifade eden Şahin, “hiç şüphesiz bu katkıyı sağlayacak en önemli etken genç nüfusumuzdur. Türkiye, nüfusunun yarısı 30 yaşın altında olan çok büyük potansiyele sahip bir ülkedir. Ancak bu potansiyeli doğru kullanmak gerekir. Yakın tarihimize baktığımızda bu potansiyelin ülkemizin büyümesi, gelişmesi, kalkınması için kullanmak yerine, maalesef istikrarsızlık unsuru olarak, çatışmanın ve kavganın tarafı olarak kullanıldığını görüyoruz. Maalesef toplumun ve özellikle gençlerin sağcı-solcu, Türk-Kürt, Alevi-Sünni gibi ayrımlarla birbirine düşman edildiği, ellerine taş, sopa ve silah verildiği yakın dönem siyasi bir geçmişimiz var. Bunların üzerinden ülke siyaseti dizayn edilmeye çalışılmış ve her 10 yılda bir de darbeler ve muhtıralar aracılığıyla demokratik işleyişe müdahale edilmiştir. Genel olarak modern dünyaya baktığımızda gençlerin baskıcı, faşizan ve totaliter rejimler tarafından inşa edildiğini onlar üzerinden de yeni bir toplum oluşturulmaya çalışıldığını görüyoruz. Demokratik olmayan rejimler gençleri bu anlamda kullanmış ve istedikleri şekilde bir toplum inşa etmişlerdir. Yakın tarihimizde gençlerimiz bu şekilde kullanılarak enerjisinin ve potansiyelinin boşa harcandığını görüyoruz. Ben de 90’lı yılların ikinci yarısında üniversite yıllarımı yaşadım. O dönemde yaşanan 28 Şubat’ın etkisini üniversite öğrencisi olarak çok yoğun bir şekilde üzerimde hissettim. Toplumsal alanda güçlü bir sindirme politikası hâkimdi. Genç olarak potansiyelimizin, gücümüzün ve enerjimizin kendimizi yetiştirmek ve bu ülke topraklarının hizmetine sunmak yerine suni gündemlerle heba edildiği günlerdi.  Ancak AK Parti iktidarı ile genç potansiyelin ülkenin büyümesi, gelişmesi ve demokratikleşmesi için kullanıldığı bir döneme girdik. Artık gençlerin güvenilen, kendi ayakları üzerinde durabilen, kendi kararını kendi verebilen, hayatın zorlukları ile mücadele edebilen, araştıran, sorumluluk üstlenen ve hesap soran bir yapıya geldiğini söyleyebiliriz” dedi.

Konuşmasının devamında Şahin hayalini kurduğumuz bir küresel sistemin tesis edilmesi için gençliğe düşen sorumluluklar konusundaki fikirlerini aktardı. Şahin “mensubu olduğumuz medeniyet omuzlarımıza tarihi bir sorumluluk yüklemekte. Bu ülkeye dair, ülkemizin içerisinde bulunduğu coğrafyaya dair, hatta dünyaya dair söyleyeceklerimiz var. Gözyaşı ve kanın olmadığı, demokrasinin tüm kurumları ile tesis edildiği, insan hakları ihlallerinin yaşanmadığı, farklılıkların çatışma sebebi olarak kullanılmadığı bir dünya istiyoruz. Bu isteklerimize ulaşmada en büyük güvencemiz olan genç potansiyelimiz, sağlam ve doğru kaynaklar aracılığıyla Abdülhamit Han’ı, Fatih Sultan Mehmet’i, Kanuni Sultan Süleyman’ı, Yavuz Sultan Selim’i yeniden keşfetmek suretiyle tarihini iyi bilmeli ve onun mukaddesatına sahip çıkmalı, ayrıca Mehmet Akif’i, Necip Fazıl’ı, Cemil Meriç’i, Sezai Karakoç’u tekrar tekrar okumalı ve yakından tanımalı” dedi.

eskisehirgenckursuust

AK Parti çatısı altında siyaset yapan gençlerin çok büyük hedefleri olduğuna inandığını söyleyen Şahin “biz gençler olarak bu ülkede bir nesil hareketi olabiliyorsak, sorunların çözümü noktasında güçlü bir inisiyatif alabiliyorsak, risk üstlenebiliyorsak, işte bu gerçek anlamda siyaset yapmaktır. Zaten büyük hedeflerimiz olursa, peşinden koştuğumuz hayallerimiz olursa, bir ütopyamız olursa siyasi anlamda seçim başarıları kendiliğinden gelecektir. Eğer AK Parti kurulurken şu kadar milletvekili ve belediye başkanı çıkaralım diye yola çıksaydık bugün bu başarıları elde edemezdik. Bugün AK Parti bir dünya markası haline geldi. Genel Başkanımız ve Başbakanımız bugün dünyanın birçok yerinde adından bahsedilen bir lider konumuna geldi. Kararlılıkla yönettiği ülkemizi yakın tarihimizdeki siyasetçilerin hayal dahi edemediği bir noktaya taşıdı. Bunun güncel ve en somut göstergesi uluslararası sularda yaptığı katliam sonucunda İsrail’in, tarihinde ilk kez başka bir Devlet’ten özür dilemek zorunda kalmasıdır” diyerek bu olayın bir kararlılık ve dik duruşun sonucu olduğunu vurguladı.

Gençliğin gücünü medeniyetinden alması gerektiğini belirten Şahin “geçmişimiz bizim hatıralarımız, bugünümüz bizim gerçekliğimiz ve yarınımız da bizim hayallerimizdir. Hiç şüphesiz geçmişimizden aldığımız güçle geleceğimizi şekillendireceğiz. Ancak hayallerimizi her zaman hatıralarımızın önünde tutmamız gerekiyor. Bunu yapamayan toplumlar, gerçek anlamda büyümeyi, kalkınmayı ve başarıyı yakalayamazlar. Bu yolda başarıya ulaşabilmek için kendimizi sürekli yenileyerek çok çalışmalıyız. Muhakkak bir meslek sahibi olmalı ve sahibi olduğumuz meslekte de uzmanlaşmalıyız” dedi.

Ankara Milletvekili Fatih Şahin, İstanbul Milletvekili Bilal Macit ile birlikte kendilerine gençlerle buluşma imkânı sağlayan Eskişehir İl Gençlik Kollarına teşekkür ederek sözlerini tamamladı.

Soru cevap bölümünün ardından gerçekleşen plaket seremonisiyle program sona erdi.