Sincan’da Kentsel Dönüşüm Başladı

Sincan’da Kentsel Dönüşüm Başladı

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve Ankara Milletvekili Fatih Şahin, Sincan’da başlayan “Kentesel Dönüşüm Projesi” yıkım törenine katıldı.

Sincan, Osmanlı Mahallesi Doğankent Yapı Kooperatifindeki 5 binanın yıkımıyla başlanan projeye, Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Ankara Valisi Aladdin Yüksel, AK Parti Ankara İl Başkanı Murat Alparslan, Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Açılış konuşmasını yapan Sincan Belediye Başkanı Mustafa Tuna; Başta Sayın Başbakanımız olmak üzere bütün Bakanlarımıza Sincan’ımıza katkılarından dolayı halkım adına şükranlarımı sunuyorum. Ankara Çayı’nın ıslahı ilk Sincan’dan başladı. Kentsel Yenileme ilk Sincan’ımızdan başlatılıyor. Sayın Bakanımızın ilçemize yaptığı katkıları hizmetleri anlatmakla bitiremeyiz. Sayın Bakanımıza huzurlarınızda tekrar teşekkür ediyorum. dedi.

Törende vatandaşlara hitap eden Şahin, Sincan’da kentsel dönüşüm projesi çerçevesinde ilçenin hem peyzaj, hem de depreme dayanıklı konutlarla yeniden inşâsı açısından sürecin başladığını ifade etti. Bu süreçte AK Parti’nin üzerine düşen görevi eksiksiz olarak yaptığını ve yapmaya devam edeceğini belirterek, bu konuda kimsenin şüphesinin olmaması gerektiğinin altını çizdi. Şahin, konuşmasının devamında “Kentsel Dönüşüm Projesi”ne destek veren tüm Sincan’lılara teşekkür etti.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar açılışa katılan ve projeyi destekleyen Sincanlılara hitaben yaptığı konuşmada; “Ülkemizdeki konut stokumuz 20 milyon. Bu 20 milyon konutumuzdan 15 milyonu deprem fay hattı üzerinde. Bu konutların 6,5 milyonunun ise mutlaka yenilenmesi gerekiyor. Kentsel Yenileme bizim olmazsa olmazımızdır. 20 yıllık bir yol haritası yaptık. Bu 6,5 milyon konutu 20 yıl içinde yapacağız. Sel, deprem, heyelan riski taşıyan ya da ömrünü tamamlamış binaları şehrimizden söküp atacağız. Bunu hep beraber yapacağız.” dedi.