Meclis Başkanı ile Kazakistan Ziyareti

Meclis Başkanı ile Kazakistan Ziyareti

TBMM Başkanı Sn. Cemil Çiçek, Başkanlık Divanı Üyesi Fatih Şahin, Türkiye-Kazakistan Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanvekili İsmail Safi, İstanbul Milletvekili Bülent Turan ve Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri’den oluşan TBMM heyeti, Kazakistan Parlamentosu Senato Başkanı Kayrat Mami’nin daveti üzerine bazı resmi temaslarda bulunmak üzere Kazakistan’ın Başkenti Astana’ya hareket etti.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve beraberinde bulunan Parlamento heyeti ile Kazakistan Cumhuriyeti Parlamentosu Senato Başkanı Kayrat Mami arasında gerçekleşen görüşmede konuşan Başkan Çiçek, Türkiye ve Kazakistan’ın iki kardeş ülke olduğunu ve iki ülke arasında ortak değerlerin olduğunu vurguladı. Kazakistan’ın bağımsızlığının 20. yılında bu ülkede bulunmanın ayrı bir önem taşıdığını ifade eden Çiçek, Türkiye’nin Kazakistan’ın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke olmasının da gururunu yaşadığını belirtti.

Senato Başkanı Mami de, bu ziyaretin iki ülke arasındaki ilişkilere ivme kazandıracağını söyledi. Mami, 20 yılda iki ülke ilişkilerinin stratejik yüksek düzeye ulaştığına dikkat çekerek,bunun karşılıklı güven duygusu ile oluştuğunu anlattı. Ekim ayında Kazakistan Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev’in Türkiye’ye gideceğini belirten Mami, bu ziyaretin iki ülke ilişkilerini daha da güçlü hale getireceğini söyledi.

TBMM heyetinin programı; Başkan Çiçek’in Kazakistan Parlamentosuna hitap etmesinin ardından Astana Valisi İmangali Tasmagambetov’u ziyaret etmesiyle devam etti. Çiçek ziyarette yaptığı konuşmada, Kazakistan’ın bölgenin parlayan yıldızı haline geldiğini, Astana’nın da ona yakışan bir başkent olduğunu ifade ederek, ”Her geldiğimizde gelişen bir Astana görüyoruz. İnanıyorum ki görev süreniz içinde Astana yeni gelişmeler, kazanımlar elde edecektir. Bunlar oldukça da bizler mutluluk duymaya devam edeceğiz” dedi.

Valilik ziyaretinin ardından Astana’da bulunan Atatürk anıtını ziyaret eden TBMM heyeti, daha sonra Barış ve Uyum Sarayı’nı gezerek yetkililerden bilgi aldı. Yunus Emre Kültür Merkezi’nde öğrenim gören Kazak öğrencilerle de bir araya gelen Parlamento heyeti, öğrencilerle sohbet etti. Öğrencilere Türkiye’den bir şey isteyip istemediklerini soran heyet başkanı Çiçek, Kazak öğrencinin, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Kazakistan’a geldiğinde burayı ziyaret etmesini istemesi üzerine, heyette bulunan AK Parti’li milletvekillerinin bu talebi Başbakan Erdoğan’a ileteceklerini söyledi.

TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve beraberindeki Parlamento heyeti, Kazakistan’ın başkenti Astana’daki temaslarını tamamlayarak Almatı kentine geldi. Kaskalen’e geçen heyet, burada yeni kampüs alanı yapılan Süleyman Demirel Üniversitesi’ni ziyaret etti.

Almatı kentinde Nursultan Nazarbayev’in eğitim gördüğü ve sonradan Bölge Tarih Müzesi olan binayı da gezen heyet, daha sonra Almatı Bölge Valisi Ansar Musananov tarafından onurlarına verilen yemeğe katıldı.

Başkent Astana ve ardından Almatı’daki temaslarını tamamlayan TBMM heyeti, Türkiye’ye hareket etti.